ZAJĘCIA W KOMENDZIE POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ Z UDZIAŁEM DYREKTORA DEPARTAMENTU OCHRONY LUDNOŚCI I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO MSWiA st. bryg. dr. inż. DARIUSZA MARCZYŃSKIEGO
23 listopada słuchacze studiów podyplomowych wraz z wykładowcą st. bryg. dr. inż. Dariuszem Marczyńskim uczestniczyli w pokazach z zakresu działań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego przeprowadzonych w Komendzie Powiatowej PSP w powiecie Warszawskim Zachodnim. W trakcie zajęć omówiono rolę i znaczenie Stanowiska Kierowania KP PSP w KSRG, przedstawiono organizację systemu ostrzegania i alarmowania OSP, omówiono współpracę KSRG i PRM na przykładzie powiatu zachodniowarszawskiego, a także zaprezentowano system edukacji obywateli w zakresie prewencji przeciwpożarowej wraz ze zwiedzaniem sali edukacyjnej "OGNIK". Prowadzącemu zajęcia, st. bryg. dr. inż. Dariuszowi Marczyńskiemu oraz Komendantowi Powiatowemu PSP Warszawa Zachodnia, st. bryg. mgr. inż. Robertowi Nowakowskiemu składamy serdeczne podziękowania za przeprowadzenie zajęć w wymiarze praktycznym.
GALERIA
ZAJĘCIA NA TERENIE LOTNISKA WARSZAWA BABICE
16 listopada słuchacze studiów podyplomowych wraz z wykładowcą płk. dr. hab. Rafałem Parczewskim uczestniczyli w zajęciach na terenie Lotniska Warszawa Babice. Studenci zapoznali się z infrastrukturą oraz zadaniami jakie wykonują informatorzy lotniskowej służby informacji powietrznej - AFIS. Prowadzącemu zajęcia płk. dr. hab. Rafałowi Parczewskiemu składamy serdeczne podziękowania za przeprowadzenie niezmiernie interesujących zajęć w tak niecodziennym środowisku.
GALERIA
ZAJĘCIA Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM MARCINEM FLEISCHEREM
STRAŻAKIEM OCHOTNIKIEM, WICEPRZEWODNICZĄCYM KOMISJI DS. DZIAŁALNOŚCI RATOWNICZEJ I HUMANITARNEJ
ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP
Ratownik medyczny (ZZOZ Ostrów Wielkopolska) Marcin FLEISCHER przeprowadził w dniu 26 października 2024 r. zajęcia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Słuchacze zapoznali się z procedurą inicjowania działań ratunkowych oraz poznawali techniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych. Zdobyli wiedzę na temat najczęstszych stanów nagłych, takich jak krwotok, omdlenie, zawał serca, czy udar mózgu. Ćwiczenia na fantomach, pozoracje i treningi pozwoliły każdemu uczestnikowi zajęć na wyzbycie się strachu oraz wyrobienie automatyzacji działań i prawidłowych reakcji. Ze względu na wymiar praktyczny prowadzonych zajęć, cieszyły się one dużym uznaniem wśród słuchaczy, za co dziękujemy prowadzącemu przedmiot.
GALERIA
SŁUCHACZE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH NA ZAJĘCIACH
W LOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM oddział Warszawa
W dniu 27 października 2024 r. w ramach przedmiotu System Państwowe Ratownictwo Medyczne słuchacze, wraz z prowadzącym zajęcia ratownikiem medycznym Marcinem FLEISCHEREM odbyli wizytę studyjną w Bazie HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.
Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań oraz pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli - ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski. Od początku istnienia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego załogi śmigłowcowe i samolotowe przetransportowały ponad 130 tysięcy pacjentów. Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, a także szybko przetransportować chorego do szpitalnego oddziału ratunkowego w ramach tzw. złotej godziny.
Nowoczesny śmigłowiec EC 135/H135 w ciągu kilkunastu minut jest w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów w zależności od wiatru.
Wizyta studyjna została przeprowadzona z inicjatywy rat. med. Marcina FLEISCHERA, za zgodą dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego/oddział Warszawa dr n. o zdr. Marcina PODGÓRSKIEGO, którym składamy serdeczne podziękowania za umożliwienie i zorganizowanie zajęć praktycznych.
GALERIA
BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH
Tematyka bezzałogowych statków powietrznych w ujęciu teoretycznym była przedmiotem zajęć poprowadzonych przez płk. dr. hab. Rafała Parczewskiego, prof. WAT. W trakcie zajęć zostały zaprezentowane różne modele dronów oraz przedstawiono ich praktyczne zastosowanie. W semestrze drugim odbędą się zajęcia praktyczne z tego przedmiotu, zakończone zdobyciem licencji pilota drona (poziom A1).
GALERIA
ZAJĘCIA Z WICEPREZESEM STOWARZYSZENIA INSTYTUT BUDOWLI OCHRONNYCH mgr inż. FRANCISZKIEM WOŁOCHEM
Zajęcia praktyczne z zakresu budowli ochronnych, które odbyły się 8 czerwca 2024 r. ze słuchaczami studiów podyplomowych zostały przeprowadzone przez ekspertów ze Stowarzyszenia Instytut Budowli Ochronnych: prezesem mgr. Aleksandrem Fiedorkiem oraz wiceprezesem mgr. inż. Franciszkiem Wołochem. Część praktyczna została poprzedzona wykładem mgr. Michała Chmielewskiego na temat „Organizacja obrony powszechnej w oparciu o udział dedykowanych NGO
i innych podmiotów związanych z budownictwem ochronnym”. Zajęcia zostały zakończone sprawdzianem wiedzy z zakresu budowli ochronnych, który jest podstawą do wydania certyfikatu z eksploatacji budowli ochronnych.
GALERIA
ZAJĘCIA Z PREZESEM POLSKIEGO KOMITETU BŁĘKITNEJ TARCZY KRZYSZTOFEM SAŁACIŃSKIM,
RADCĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
9 czerwca 2024 r. zakończył drugą część zajęć z zakresu ochrony dóbr kultur, dr Krzysztof Sałaciński, Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, Radca MKiDN.
W trakcie zajęć, które miały charakter warsztatowy, słuchacze zapoznali się ze współczesnymi wyzwaniami w zakresie ochrony dóbr kultury, zwłaszcza w kontekście działań ochronnych prowadzonych w sytuacji zagrożenia wojennego oraz rozwiązywali problemy praktyczne, z uwzględnieniem międzynarodowych i narodowych uwarunkowań organizacyjno-prawnych.
GALERIA
ZAJĘCIA ZE ST. BRYG. DR. DARIUSZEM MARCZYŃSKIM DYREKTOREM
DEPARTAMENTU OCHRONY LUDNOŚCI I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO MSWiA
Tematyka współczesnych wyzwań w organizacji systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz problemów natury prawnej zdominowała zajęcia prowadzone przez st. bryg. dr. Dariusza Marczyńskiego, dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Doktor Marczyński przedstawił założenia procedowanego projektu ustawy o ochronie ludności, a następnie słuchacze, doświadczeni praktycy różnych szczebli administracji publicznej oraz specjaliści służb mundurowych, dzielili się swoimi uwagami i przemyśleniami w ramach dyskusji z wykładowcą.
GALERIA
KOLEJNE ZAJĘCIA PRAKTYCZNE Z INICJATYWY SŁUCHACZA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
KPT. STANISŁAWA ŚLUSAKOWICZA
Tematyka współczesnych wyzwań w organizacji systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz problemów natury prawnej zdominowała zajęcia prowadzone przez st. bryg. dr. Dariusza Marczyńskiego, dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Doktor Marczyński przedstawił założenia procedowanego projektu ustawy o ochronie ludności, a następnie słuchacze, doświadczeni praktycy różnych szczebli administracji publicznej oraz specjaliści służb mundurowych, dzielili się swoimi uwagami i przemyśleniami w ramach dyskusji z wykładowcą.
GALERIA
Sposoby komunikacji kryzysowej! ZAJĘCIA Z MARTYNĄ WOJENKĄ
Pani Martyna Wojenka doświadczenie z zakresu komunikacji kryzysowej wyniosła między innymi z pracy w Biurze Prasowym Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Swą wiedzą podzieliła się ze słuchaczami studiów podyplomowych prowadząc zajęcia warsztatowe z tego obszaru, które spotkały się z dużym zainteresowaniem grupy.
GALERIA
SŁUCHACZE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH NA STRZELNICY MULTIMEDIALNEJ!
Grupa słuchaczy (I tura) wraz z kierownikiem Laboratorium Multimedialnego Systemu Treningu Strzeleckiego TL Wisła mgr Małgorzatą Dąbrowską-Świder trenowała swe umiejętności strzeleckie w ramach zajęć praktycznych na strzelnicy multimedialnej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a słuchacze wytrwale podnosili swe kompetencje strzeleckie.
GALERIA
KRÓTKI TRENING: MASKĘ WŁÓŻ! MASKĘ ZDEJM!
Słuchacz studiów podyplomowych kpt. Stanisław Ślusakowicz w ramach zajęć praktycznych przygotował pokaz sprzętu indywidualnej ochrony, w tym masek przeciwgazowych MP6 oraz Filtracyjnej Odzieży Ochronnej (FOO), a także Narzutki Ochronnej (NO-1). Słuchacze zapoznali się z zasadami użytkowania masek i odzieży ochronnej oraz sposobem ich zakładania i zdejmowania. Było to doskonałe uzupełnienie treści teoretycznych podawanych w ramach zajęć dydaktycznych. Koledze Stanisławowi dziękujemy za podjęcie tak ciekawej inicjatywy.
GALERIA
ZAKOŃCZENIE i ROZPOCZĘCIE
STUDIÓW PODYPLOMOWYCH!
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że 9 marca 2024 r. grupa 19 absolwentów studiów podyplomowych Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń odebrała z rąk Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, płk. prof. dr hab. inż. Szymona Mitkowa dyplomy ukończenia studiów podyplomowych. Równocześnie Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności dr Patrycja Bryczek-Wróbel wręczyła monografię Instytucjonalne i organizacyjne aspekty ochrony ludności (do pobrania w zakładce Seria: Ochrona ludności), będącą owocem rocznej pracy słuchaczy studiów podyplomowych. Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy zawodowej.
Wraz z zakończenie I edycji studiów podyplomowych, odbyła się inauguracja II edycji. Słuchaczom dziękujemy za wybór tego kierunku studiów oraz naszego wydziału i uczelni, a także życzymy „studenckiego” powodzenia.
GALERIA
O KIERUNKU
Kierunek studiów podyplomowych Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń to odpowiedź na nowe wyzwania w zakresie ochrony ludności, które przyniosła pandemia COVID-19 oraz eskalacja konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Reorganizacja systemu ochrony ludności w Polsce pokazała wielkie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.
Celem studiów jest zatem przekazanie aktualnej wiedzy i zwiększenie kompetencji w zakresie ochrony ludności, nie tylko urzędników państwowych, ale także specjalistów przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych oraz innych osób, realizujących zadania ochronne i obronne.
Program II edycji studiów podyplomowych został zweryfikowany i dostosowany do potrzeb i oczekiwań słuchaczy na podstawie doświadczeń wcześniejszej edycji.
Semestr pierwszy, z przewagą zajęć teoretycznym ma wprowadzić słuchaczy w zagadnienia związane z podstawami prawnymi ochrony ludności i obrony cywilnej, organizacją na wszystkich szczeblach zarządzania państwem oraz zadaniami służb, inspekcji i straży w tym obszarze.
Semestr drugi jest nacechowany zajęciami o charakterze warsztatowym i studyjnym, wynikającymi z praktycznego charakteru przedmiotów takich jak: system powiadamiania ratunkowego, ratownictwo medyczne, ratownictwo lotnicze, czy system ratowniczo-gaśniczy. Stąd też zajęcia odbywają się w centrum powiadamiania ratunkowego, dyspozytorni medycznej, porcie lotniczym i jednostce ratowniczo-gaśniczej.
Dodatkowym atutem jest otrzymanie certyfikatu z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, licencji pilota drona (pozioma A1) oraz certyfikatu z eksploatacji budowli ochronnych. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się również zajęcia na strzelnicy multimedialnej.
ZAKRES STUDIÓW
🛡 ochrona ludności wobec zagrożeń militarnych i niemilitarnych,
🛡 ochrona ludności w prawie międzynarodowym i krajowym,
🛡 ochrona dóbr kultury,
🛡 działania planistyczno-organizacyjne,
🛡 komunikacja społeczna w sytuacji kryzysowej,
🛡 systemy ratownicze, w tym: PRM, SPR, ASAR, SAR,
🛡 cyberbezpieczeństwo ludności,
🛡 eksploatacja budowli ochronnych.
ADRESACI
- pracownicy administracji rządowej, samorządowej oraz specjalnej, bezpośrednio wykonujący zadania związane z ochroną ludności,
- żołnierze i funkcjonariusze grup dyspozycyjnych zajmujących się zawodowo i ochotniczo niesieniem pomocy w sytuacjach zagrożeń,
- specjaliści przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych, realizujących zadania ochronne i obronne,
- kadry przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych, realizujących zadania ochronne i obronne,
- nauczyciele przedmiotów związanych z edukacją dla bezpieczeństwa,
- absolwenci uczelni, którzy chcieliby uzyskać nową specjalność zawodową.
ZALETY KIERUNKU
- ścieżka kształcenia pozwalająca zdobyć kompetencje do pracy w instytucjach sektora publicznego, komercyjnego i prywatnego,
- zajęcia nie tylko na salach wykładowych, ale także w centrum powiadamiania ratunkowego, jednostce ratowniczo-gaśniczej i dyspozytorni medycznej,
- certyfikaty z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia wystawiony przez specjalistyczny podmiot ratowniczy,
- licencja pilota drona, przydatna szczególnie dla służb ratowniczych,
- certyfikat z eksploatacji budowli ochronnych wraz z wiedzą praktyczną dotyczącą wymogów technicznych,
- tryb weekendowy, ze sztywno ustalonymi terminami zjazdów, ułatwiający pogodzenie zajęć z pracą i prywatnymi obowiązkami,
- wykładowcy posiadający wiedzę praktyczną, pracujący w instytucjach zajmujących się zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności,
- całkowity koszt studiów to jedynie 3400 złotych za dwa semestry, a czesne, na życzenie słuchacza, może zostać rozłożone na raty.
Termin rekrutacji – od 1.11.2023 do 29.02.2024 r.
Przejdź do strony rejestracji