II Warsztaty Techniki Schronowej SCHRONTECH'2025  -  22.05.2025 r. Warszawa

Instytut Budownictwa Ochronnego we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz International Association of Protective Structures zaprasza na II Warsztaty Techniki Schronowej Schrontech ‘25. Warsztaty odbędą się 22 maja w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a).

Wydarzenie przeznaczone jest dla projektantów, wykonawców, inwestorów oraz użytkowników budowli ochronnych. W programie przewidziane są wykłady czołowych polskich specjalistów z zakresu budownictwa ochronnego, ekspozycje zaproszonych firm oraz czas na dyskusję i rozmowy. W programie m.in. wykłady nt. nowych warunków technicznych, funkcji ochronnych schronu, dobrych praktyk projektowych, zagruzowania czy też eksploatacji obiektów istniejących.

Uczestnictwo dla osób zarejestrowanych jest bezpłatne. Z uwagi na duże zainteresowanie oraz ograniczoną ilość miejsc, zachęcamy do rejestracji już dziś. Rejestracja na wydarzenia dostępna jest pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/1oE97ZPolBJR9l76DbbDeWWZp-v7MtFSScmSdNWv081U/preview


ROZPOCZĘCIE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

„OCHRONA I OBRONA LUDNOŚCI
WOBEC WSPÓŁCZESNYCH ZAGROŻEŃ”

8 MARCA 2025, godz. 10.00, AULA
WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA, LOGISTYKI I ZARZĄDZANIA
WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA
gen. S. Kaliskiego 2B

Szanowni Państwo,

zapraszamy na inaugurację III edycji studiów podyplomowych „Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń”.  Wraz z rozpoczęciem tej edycji, zostaną uroczyście wręczone dyplomy ukończenia studiów podyplomowych absolwentom II edycji.

OCHRONA I OBRONA LUDNOŚCI
WOBEC WSPÓŁCZESNYCH ZAGROŻEŃ
 

Cel:

Studia podyplomowe są szczególnie przydatne w rozwoju zawodowym pracowników administracji rządowej, samorządowej oraz specjalnej bezpośrednio wykonujących zadania związane z ochroną ludności, funkcjonariuszy grup dyspozycyjnych zajmujących się zawodowo i ochotniczo niesieniem pomocy w sytuacjach zagrożeń, kadry przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych, realizujących zadania ochronne i obronne, nauczycieli przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz absolwentów uczelni, którzy chcieliby uzyskać nową specjalność zawodową.

Ich celem jest podniesienie i rozszerzenie poziomu wiedzy na temat współczesnych aspektów ochrony i obrony ludności wobec realnych i potencjalnych  zagrożeń. Wobec dynamicznych zmian w obszarze organizacji bezpieczeństwa, w tym problemów związanych z ochroną ludności w środowisku międzynarodowym oraz zmian prawnych i organizacyjnych w wymiarze krajowym, wynikających z procedowanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, istnieje potrzeba przygotowania specjalistów realizujących ww. problematykę. Wychodząc na przeciw tym potrzebom, Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania już po raz trzeci zaprasza na kolejną edycję studiów podyplomowych Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń.

Program:

Treści programowe zostały dostosowane do współczesnych wyzwań w zakresie organizacji systemu ochrony ludności w Polsce z uwzględnieniem uwarunkowań międzynarodowych i krajowych.

W ramach ścieżki kształcenia absolwenci studiów podyplomowych nabędą wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy w instytucjach sektora publicznego, komercyjnego i prywatnego.

W programie przewidziano zarówno zajęcia w salach dydaktycznych Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, jak również praktyczne w podmiotach ratowniczych. Pozwoli to na weryfikację wiedzy teoretycznej, zdobycie nowych doświadczeń oraz zapoznanie się z dobrymi praktykami stosowanymi w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę ludności.

Program III edycji studiów podyplomowych został zweryfikowany i dostosowany do potrzeb i oczekiwań słuchaczy na podstawie doświadczeń wcześniejszych edycji.

Semestr pierwszyz przewagą zajęć teoretycznym ma wprowadzić słuchaczy w zagadnienia związane z podstawami prawnymi ochrony ludności i obrony cywilnej, organizacją na wszystkich szczeblach zarządzania państwem oraz zadaniami służb, inspekcji i straży w tym obszarze.

Semestr drugi jest nacechowany zajęciami o charakterze warsztatowym i studyjnym, wynikającymi z praktycznego charakteru przedmiotów takich jak: system powiadamiania ratunkowego, ratownictwo medyczne, ratownictwo lotnicze, czy system ratowniczo-gaśniczy. Stąd też zajęcia odbywają się w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na wieży kontroli lotów, w porcie lotniczym i jednostce ratowniczo-gaśniczej.

Dodatkowym atutem jest otrzymanie certyfikatu z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, licencji pilota drona (pozioma A1) oraz certyfikatu z eksploatacji budowli ochronnych. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się również zajęcia na strzelnicy multimedialnej.

Zakres tematyczny:

Zakres tematyczny studiów pozwala poszerzać perspektywy i rozbudzać zainteresowanie profesjonalnym rozwojem w zakresie ochrony ludności. W trakcie studiów będą poruszane następujące obszary tematyczne:

  • ochrona ludności wobec zagrożeń militarnych i niemilitarnych;
  • ochrona ludności w prawie międzynarodowym i krajowym;
  • ochrona dóbr kultury;
  • działania planistyczno-organizacyjne w zakresie tworzenia zasobów ochrony ludności;
  • komunikacja społeczna w sytuacji kryzysowej;
  • systemy ratownicze, w tym: PRM, SPR, ASAR, SAR;
  • cyberbezpieczeństwo ludności;
  • eksploatacja budowli ochronnych;
  • wykorzystanie BSP w ochronie ludności.

Adres do korespondencji:

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA
im. Jarosława Dąbrowskiego

WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA, LOGISTYKI I ZARZĄDZANIA
INSTYTUT BEZPIECZEŃSTWA I OBRONNOŚCI
Z dopiskiem Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2

00-908 Warszawa

Na studia podyplomowe mogą być przyjęte osoby legitymujące się  wykształceniem  wyższym  co  najmniej  I stopnia, tj. osoby posiadające tytuł zawodowy inżyniera lub licencjata. Zgłoszenie kandydata powinno zawierać:

  • wypełnioną i podpisaną ankietę zgłoszeniową (do wydrukowania z systemu);
  • kopię dyplomu ukończenia studiów.

Komisja Kwalifikacyjna dokona kwalifikacji kandydatów na podstawie kolejności zgłoszeń.