ZAJĘCIA Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM MARCINEM FLEISCHEREM
STRAŻAKIEM OCHOTNIKIEM, WICEPRZEWODNICZĄCYM KOMISJI DS. DZIAŁALNOŚCI RATOWNICZEJ I HUMANITARNEJ
ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP
Ratownik medyczny (ZZOZ Ostrów Wielkopolska) Marcin FLEISCHER przeprowadził w dniu 26 października 2024 r. zajęcia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Słuchacze zapoznali się z procedurą inicjowania działań ratunkowych oraz poznawali techniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych. Zdobyli wiedzę na temat najczęstszych stanów nagłych, takich jak krwotok, omdlenie, zawał serca, czy udar mózgu. Ćwiczenia na fantomach, pozoracje i treningi pozwoliły każdemu uczestnikowi zajęć na wyzbycie się strachu oraz wyrobienie automatyzacji działań i prawidłowych reakcji. Ze względu na wymiar praktyczny prowadzonych zajęć, cieszyły się one dużym uznaniem wśród słuchaczy, za co dziękujemy prowadzącemu przedmiot.
GALERIA
SŁUCHACZE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH NA ZAJĘCIACH
W LOTNICZYM POGOTOWIU RATUNKOWYM oddział Warszawa
W dniu 27 października 2024 r. w ramach przedmiotu System Państwowe Ratownictwo Medyczne słuchacze, wraz z prowadzącym zajęcia ratownikiem medycznym Marcinem FLEISCHEREM odbyli wizytę studyjną w Bazie HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.
Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań oraz pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli - ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski. Od początku istnienia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego załogi śmigłowcowe i samolotowe przetransportowały ponad 130 tysięcy pacjentów. Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, a także szybko przetransportować chorego do szpitalnego oddziału ratunkowego w ramach tzw. złotej godziny.
Nowoczesny śmigłowiec EC 135/H135 w ciągu kilkunastu minut jest w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów w zależności od wiatru.
Wizyta studyjna została przeprowadzona z inicjatywy rat. med. Marcina FLEISCHERA, za zgodą dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego/oddział Warszawa dr n. o zdr. Marcina PODGÓRSKIEGO, którym składamy serdeczne podziękowania za umożliwienie i zorganizowanie zajęć praktycznych.
GALERIA
BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH
Tematyka bezzałogowych statków powietrznych w ujęciu teoretycznym była przedmiotem zajęć poprowadzonych przez płk. dr. hab. Rafała Parczewskiego, prof. WAT. W trakcie zajęć zostały zaprezentowane różne modele dronów oraz przedstawiono ich praktyczne zastosowanie. W semestrze drugim odbędą się zajęcia praktyczne z tego przedmiotu, zakończone zdobyciem licencji pilota drona (poziom A1).
GALERIA
ZAJĘCIA Z WICEPREZESEM STOWARZYSZENIA INSTYTUT BUDOWLI OCHRONNYCH mgr inż. FRANCISZKIEM WOŁOCHEM
Zajęcia praktyczne z zakresu budowli ochronnych, które odbyły się 8 czerwca 2024 r. ze słuchaczami studiów podyplomowych zostały przeprowadzone przez ekspertów ze Stowarzyszenia Instytut Budowli Ochronnych: prezesem mgr. Aleksandrem Fiedorkiem oraz wiceprezesem mgr. inż. Franciszkiem Wołochem. Część praktyczna została poprzedzona wykładem mgr. Michała Chmielewskiego na temat „Organizacja obrony powszechnej w oparciu o udział dedykowanych NGO
i innych podmiotów związanych z budownictwem ochronnym”. Zajęcia zostały zakończone sprawdzianem wiedzy z zakresu budowli ochronnych, który jest podstawą do wydania certyfikatu z eksploatacji budowli ochronnych.
GALERIA
ZAJĘCIA Z PREZESEM POLSKIEGO KOMITETU BŁĘKITNEJ TARCZY KRZYSZTOFEM SAŁACIŃSKIM,
RADCĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
9 czerwca 2024 r. zakończył drugą część zajęć z zakresu ochrony dóbr kultur, dr Krzysztof Sałaciński, Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, Radca MKiDN.
W trakcie zajęć, które miały charakter warsztatowy, słuchacze zapoznali się ze współczesnymi wyzwaniami w zakresie ochrony dóbr kultury, zwłaszcza w kontekście działań ochronnych prowadzonych w sytuacji zagrożenia wojennego oraz rozwiązywali problemy praktyczne, z uwzględnieniem międzynarodowych i narodowych uwarunkowań organizacyjno-prawnych.
GALERIA
ZAJĘCIA ZE ST. BRYG. DR. DARIUSZEM MARCZYŃSKIM DYREKTOREM
DEPARTAMENTU OCHRONY LUDNOŚCI I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO MSWiA
Tematyka współczesnych wyzwań w organizacji systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz problemów natury prawnej zdominowała zajęcia prowadzone przez st. bryg. dr. Dariusza Marczyńskiego, dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Doktor Marczyński przedstawił założenia procedowanego projektu ustawy o ochronie ludności, a następnie słuchacze, doświadczeni praktycy różnych szczebli administracji publicznej oraz specjaliści służb mundurowych, dzielili się swoimi uwagami i przemyśleniami w ramach dyskusji z wykładowcą.
GALERIA
KOLEJNE ZAJĘCIA PRAKTYCZNE Z INICJATYWY SŁUCHACZA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
KPT. STANISŁAWA ŚLUSAKOWICZA
Tematyka współczesnych wyzwań w organizacji systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz problemów natury prawnej zdominowała zajęcia prowadzone przez st. bryg. dr. Dariusza Marczyńskiego, dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Doktor Marczyński przedstawił założenia procedowanego projektu ustawy o ochronie ludności, a następnie słuchacze, doświadczeni praktycy różnych szczebli administracji publicznej oraz specjaliści służb mundurowych, dzielili się swoimi uwagami i przemyśleniami w ramach dyskusji z wykładowcą.
GALERIA
Sposoby komunikacji kryzysowej! ZAJĘCIA Z MARTYNĄ WOJENKĄ
Pani Martyna Wojenka doświadczenie z zakresu komunikacji kryzysowej wyniosła między innymi z pracy w Biurze Prasowym Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Swą wiedzą podzieliła się ze słuchaczami studiów podyplomowych prowadząc zajęcia warsztatowe z tego obszaru, które spotkały się z dużym zainteresowaniem grupy.
GALERIA
SŁUCHACZE STUDIÓW PODYPLOMOWYCH NA STRZELNICY MULTIMEDIALNEJ!
Grupa słuchaczy (I tura) wraz z kierownikiem Laboratorium Multimedialnego Systemu Treningu Strzeleckiego TL Wisła mgr Małgorzatą Dąbrowską-Świder trenowała swe umiejętności strzeleckie w ramach zajęć praktycznych na strzelnicy multimedialnej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a słuchacze wytrwale podnosili swe kompetencje strzeleckie.
GALERIA
KRÓTKI TRENING: MASKĘ WŁÓŻ! MASKĘ ZDEJM!
Słuchacz studiów podyplomowych kpt. Stanisław Ślusakowicz w ramach zajęć praktycznych przygotował pokaz sprzętu indywidualnej ochrony, w tym masek przeciwgazowych MP6 oraz Filtracyjnej Odzieży Ochronnej (FOO), a także Narzutki Ochronnej (NO-1). Słuchacze zapoznali się z zasadami użytkowania masek i odzieży ochronnej oraz sposobem ich zakładania i zdejmowania. Było to doskonałe uzupełnienie treści teoretycznych podawanych w ramach zajęć dydaktycznych. Koledze Stanisławowi dziękujemy za podjęcie tak ciekawej inicjatywy.
GALERIA
ZAKOŃCZENIE i ROZPOCZĘCIE
STUDIÓW PODYPLOMOWYCH!
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że 9 marca 2024 r. grupa 19 absolwentów studiów podyplomowych Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń odebrała z rąk Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, płk. prof. dr hab. inż. Szymona Mitkowa dyplomy ukończenia studiów podyplomowych. Równocześnie Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności dr Patrycja Bryczek-Wróbel wręczyła monografię Instytucjonalne i organizacyjne aspekty ochrony ludności (do pobrania w zakładce Seria: Ochrona ludności), będącą owocem rocznej pracy słuchaczy studiów podyplomowych. Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy zawodowej.
Wraz z zakończenie I edycji studiów podyplomowych, odbyła się inauguracja II edycji. Słuchaczom dziękujemy za wybór tego kierunku studiów oraz naszego wydziału i uczelni, a także życzymy „studenckiego” powodzenia.
GALERIA
O KIERUNKU
Kierunek studiów podyplomowych Ochrona i obrona ludności wobec współczesnych zagrożeń to odpowiedź na nowe wyzwania w zakresie ochrony ludności, które przyniosła pandemia COVID-19 oraz eskalacja konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Reorganizacja systemu ochrony ludności w Polsce pokazała wielkie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.
Celem studiów jest zatem przekazanie aktualnej wiedzy i zwiększenie kompetencji w zakresie ochrony ludności, nie tylko urzędników państwowych, ale także specjalistów przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych oraz innych osób, realizujących zadania ochronne i obronne.
Program II edycji studiów podyplomowych został zweryfikowany i dostosowany do potrzeb i oczekiwań słuchaczy na podstawie doświadczeń wcześniejszej edycji.
Semestr pierwszy, z przewagą zajęć teoretycznym ma wprowadzić słuchaczy w zagadnienia związane z podstawami prawnymi ochrony ludności i obrony cywilnej, organizacją na wszystkich szczeblach zarządzania państwem oraz zadaniami służb, inspekcji i straży w tym obszarze.
Semestr drugi jest nacechowany zajęciami o charakterze warsztatowym i studyjnym, wynikającymi z praktycznego charakteru przedmiotów takich jak: system powiadamiania ratunkowego, ratownictwo medyczne, ratownictwo lotnicze, czy system ratowniczo-gaśniczy. Stąd też zajęcia odbywają się w centrum powiadamiania ratunkowego, dyspozytorni medycznej, porcie lotniczym i jednostce ratowniczo-gaśniczej.
Dodatkowym atutem jest otrzymanie certyfikatu z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, licencji pilota drona (pozioma A1) oraz certyfikatu z eksploatacji budowli ochronnych. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się również zajęcia na strzelnicy multimedialnej.
ZAKRES STUDIÓW
🛡 ochrona ludności wobec zagrożeń militarnych i niemilitarnych,
🛡 ochrona ludności w prawie międzynarodowym i krajowym,
🛡 ochrona dóbr kultury,
🛡 działania planistyczno-organizacyjne,
🛡 komunikacja społeczna w sytuacji kryzysowej,
🛡 systemy ratownicze, w tym: PRM, SPR, ASAR, SAR,
🛡 cyberbezpieczeństwo ludności,
🛡 eksploatacja budowli ochronnych.
ADRESACI
- pracownicy administracji rządowej, samorządowej oraz specjalnej, bezpośrednio wykonujący zadania związane z ochroną ludności,
- żołnierze i funkcjonariusze grup dyspozycyjnych zajmujących się zawodowo i ochotniczo niesieniem pomocy w sytuacjach zagrożeń,
- specjaliści przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych, realizujących zadania ochronne i obronne,
- kadry przedsiębiorstw państwowych i komercyjnych, realizujących zadania ochronne i obronne,
- nauczyciele przedmiotów związanych z edukacją dla bezpieczeństwa,
- absolwenci uczelni, którzy chcieliby uzyskać nową specjalność zawodową.
ZALETY KIERUNKU
- ścieżka kształcenia pozwalająca zdobyć kompetencje do pracy w instytucjach sektora publicznego, komercyjnego i prywatnego,
- zajęcia nie tylko na salach wykładowych, ale także w centrum powiadamiania ratunkowego, jednostce ratowniczo-gaśniczej i dyspozytorni medycznej,
- certyfikaty z zakresu pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia wystawiony przez specjalistyczny podmiot ratowniczy,
- licencja pilota drona, przydatna szczególnie dla służb ratowniczych,
- certyfikat z eksploatacji budowli ochronnych wraz z wiedzą praktyczną dotyczącą wymogów technicznych,
- tryb weekendowy, ze sztywno ustalonymi terminami zjazdów, ułatwiający pogodzenie zajęć z pracą i prywatnymi obowiązkami,
- wykładowcy posiadający wiedzę praktyczną, pracujący w instytucjach zajmujących się zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności,
- całkowity koszt studiów to jedynie 3400 złotych za dwa semestry, a czesne, na życzenie słuchacza, może zostać rozłożone na raty.
Termin rekrutacji – od 1.11.2023 do 29.02.2024 r.
Przejdź do strony rejestracji